İzmir Yarış Pisti


Güneş Arabaları 2006 yılında yarı finalde İzmir Yarış Pistinde !

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ve TOSFED işbirliği içinde organize ettiği Formula G yarışının 2006 yılındaki yarı finali Ege Kupası adı altında İzmir Yarış Pistinde gerçekleştirilmiştir.

Güneşin Çocukları İzmir'de Yarıştı !

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ile İzmir Otomobil Kulübü tarafından üniversite öğrencilerine yönelik organize edilen Güneş Arabaları Yarışı (Formula G) Ege Kupası 4 gün süren muhteşem organizasyonla tamamlandı. İzmir Yarış Pisti’ne akın eden yüzlerce üniversiteli genç tam bir bilim festivalinde buluştu.

Cuma günü yapılan sıralama yarışlarına göre cumartesi günü start alan toplam 31 ekip, iki elemeli yarı finalin ardından bugün yapılan final yarışında ter döktü. Dün yapılan 1. grup elemelerde ilk üç Sakarya, İTU, Dokuz Eylül diye sıralanırken, 2. Grup elemelerinde birinciliği ODTÜ-TEK, ikinciliği İTÜ GAE üçüncülüğü Atılım Üniversitesi aldı.

9 Temmuz Pazar günü yapılan final yarışında ise ekipler sessiz yarışta dereceye girmek için kıyasıya mücadele etti. İstanbul Teknik Üniversitesinin iki aracı da dereceye girerken sıralama şöyle oldu: İTÜ GAE Arıba 1 ile birinci, Sakarya Üniversitesi ikinci, İTÜ GAE Arıba 2 ile üçüncü.

Türkiye’nin dört bir yanından İzmir’e gelen üniversiteli ekipler bir yıllık üretimlerini ilk kez İzmir’de denedi. Türkiye Şampiyonası’nın İstanbul Parkta yapılacağı Şampiyonada ekipler, bugün yapılan Ege Kupasının sonuçlarına göre sıralanacak.

Üniversite öğrencilerinin kendi geliştirdikleri projelerle hazırladıkları güneş enerjili otomobillerle yarıştığı mücadeleye sıcak havaya rağmen yüzlerce yarışsever ve bilim meraklısı izledi.

Dünyada henüz deneme aşamasında olan temiz enerji teknolojisi güneş enerjisini kitlelere tanıtmak ve ülke gençlerine bilgiyi ürüne dönüştürme alışkanlığını kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışa ekipler, her biri farklı bir tasarım ve özelliğe sahip olan ve enerjilerini üstlerini kaplayan "güneş gözlerinden" alan araçlarla katıldı, tasarımlarıyla da alkış topladı.