TÜBİTAK Formula G Güneş Arabası YarışlarıTÜBİTAK, tüm dünyada ilgi ile takip edilen Güneş arabaları (Formula G) Yarışları heyecanını Türkiye'ye taşımaya devam ediyor.

İlk olarak 2005 yılında başlayan Formula G olarak adlandırılan Formula tarzı Güneş Arabaları yarışı, ilk yapıldığı tarihten itibaren geleneksel hale gelmiştir. Ülkemizde ikincisi düzenlenen Formula G Yarışları; 7-8-9 Temmuz 2006 tarihlerinde Ege Kupası adı altında İzmir-Pınarbaşı Yarış Pisti'nde, 21,22 Temmuz 2006 tarihlerinde ise Türkiye Kupası adı altında İstanbul Park Pisti'nde yapıldı.

TÜBİTAK'ın katkılarıyla gerçekleşen bu organizasyon ile sahip olduğumuz alternatif enerji kaynaklarının etkin kullanımı özendirilerek ülkemizde de özgün tasarımların ve yeni teknolojilerin geliştirilebileceği bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Yarışların basın tarafından takip edilebilme ve kazanan takımın ülkemizi yurt dışındaki yarışlarda temsil edebilme şansının olması, tüm katılımcıları yüreklendirmektedir.

Formula G'ye katılan otomobiller; alternatif enerjili otomobil teknolojisi konusunda bir devrim niteliği taşıyan güneş enerjisi ile çalışan geleceğin otomotiv endüstrisindeki ilk denemelerine örnek teşkil etmektedir.

Yoğun basın desteğiyle yeni bir teknolojik atılımın kamuoyuna ve bilim çevrelerine duyurulduğu bu organizasyon, gerek ulusal gerekse uluslararası çevrelerde büyük yankı uyandırmaya devam etmiştir.

Organizasyonlara katılan ekiplerimizin hemen hepsinin kısıtlı imkanlarına rağmen sergilemiş oldukları azimli ve kararlı çalışmaları sonucunda hepimizin göğsünü kabartan  geleceğin otomobillerini ortaya çıkardıklarını gördük.

Bu amaçla sağlanacak gerekli sponsorluk ve destekler ile ortaya çıkabilecek ürünlerin, ülkemizi uluslararası alanlarda en iyi şekilde temsil edeceklerini ümit etmekteyiz.

Tahmini olarak Ağustos 2007 tarihi gibi Formula G 2007 yarışı yapılacaktır.

Son 2 Formula G yarışı İzmir Yarış Pisti'nde ve İstanbul Park pisti'nde yapılmştır. Ancak Formula G 2007 bu sene muhtemelen Ankara'daki Eski Hipodrom olarak adlandırılan ve devlet törenlerinin yapıldığı alanda yapılacaktır.