Solaris IV' ten Haberler
 
 

      Solaris IV, uluslararası bir yarıştan davet aldı...

 

Solaris, güneş enerjisi ile çalışan araç araştırma ekibi olarak, TÜBİTAK’ın düzenlediği Türkiye genelinde gerçekleşen Formula-G yarışlarına ilk düzenlendiği yıldan itibaren katılmış ve çeşitli başarılara imza atarak (2007 ANOK Kupası Yarıfinal 1.lik ve 2.lik, 2006 İzmir Kupası 3.lük) üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık.

Ekip olarak,önceki yıllardan kazandığımız başarılar üzerine yurtdışında kendimizi ispatlama fırsatı yaratacak uluslararası bir yarışa davet alarak katılabilecek olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Yunanistan menşeili H.E.L.I.E.V’in (Hellenic Institute of Electrical Vehicles) organize ettiği bu yarış, Sun Life Ecomobility Rally adıyla gerçekleştiriliyor. Bu bağlamda, FIA’nın alternatif enerjiler takviminde yer alan dünyanın farklı ülkelerinden gelen güneş arabalarının yarıştığı bir yarışa katılarak, ülkemizi uluslararası alanda temsil edecek günerke aracı  ekibi olma özelliğini de kazanmış olacağız.


 
 

SOLARİS III FUAR VE SERGİLERDE

resim1SOLARİS 15 – 20 Mayıs 2007 tarihlerinde İzmir fuarında yapılacak olan  "İzmir Motoshow  –  4.Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı" na katılacaktır. (Yer: 2 , 3 , 4 No'lu Holler / Uluslararası İzmir Fuar Alanı , 9 Eylül Kapısı /  Kültürpark)

 SOLARİS, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’ nde gerçekleştirilen, Enerji Verimliliği Haftası’ nda sergilenmiştir.
Alternatif ve yenilenebilir enerji teması için en önemli adımlardan biri olarak görülen; güneş enerjisinin, somut bir uygulaması olan aracımız enerji verimliliğindeki yerini almıştır.


resim2


Bu sene kurulan Solaris III takımı yeni bir takım olmasına rağmen yarışta iddialı !

Solaris III takımı, Formula-G'ye katılmayı, güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanmayı ve öğrencilere ait projeler oluşturulmasını amaçlıyor.
          
Şu an Solaris III takımı, yeni araçları Solaris III'ün üst kabuk üretimini gerçekleştirmektedir.

Birebir üst kabuk olan bütün; polyester ile kaplanarak kalıp elde edilecektir.

1.  CAD programı ile karoseri çizimi2.  Çizimin A2 aydingere basımı ve Aydingerdeki çizimin karbon kağıdıyla sade suntaya geçirilmesi3.  Suntaların kesimi4.  Kesilen suntaların kalaslarla sabitlenmesi5.  Üzerine kontraplak kaplanması  tamamlanmıştır.şu an bulunulan aşama: