Bir cam şişenin doğada 4000 yıl, plastiğin 1000 yıl, bir teneke kutunun 10-100 yıl süreyle yok olmadığını biliyor muydunuz?

Dünyada bir dakikada 1 milyon plastik su şişesi satın alınmakta ve her yıl 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketilmektedir. Okyanuslarda bir yılda biriken plastik dünyanın etrafını dört kez dönebilecek miktarda olup, tamamen çözülene dek 1000 yıl boyunca varlığını sürdürmektedir. Tüm bunlar olurken biz insanlar, kaynaklarımız hiç tükenmeyecekmiş, suyumuz hiç kirlenmeyecekmiş, iklim koşullarımız hiç bozulmayacakmış, canlılar hiç yok olmayacakmış gibi hayatımıza devam ediyoruz. Böyle davranırken; 1970’ten bugüne, küresel olarak biyolojik çeşitliliğimizin yüzde 30’unu kaybettiğimizin bilincinde miyiz? Diktiğimiz her ağacın ömrü boyunca 1 ton CO2 emdiğini, bir ton kullanılmış beyaz kağıdı geri dönüştürdüğünüzde 16 çam ağacının kesilmesinin önleneceğini, bir büyük kayın ağacının, 72 kişinin günlük oksijen ihtiyacını karşıladığını bilseydik daha mı duyarlı davranırdık? 1 kağıdın 5 kez yeniden kullanılabileceğini, atık kağıdın ağaç yerine kullanılmasıyla; %25-70 Enerji Tasarrufu,%60 Hava Kirliliğinde Azalma, %40 Su Kirliliğinde Azalma,%60 Su Tasarrufu %40 Çöp Hacminde Azalma sağlanabileceğinin farkında olsak, yılda yaklaşık bir milyon ton kağıdı gereksiz yere harcar mıydık?

Solaris Güneş Arabaları Ekibi olarak, çevre ve doğanın korunmasını ilke edinerek çıktığımız bu yolda, bu anlamlı günde çevre duyarlılığına dikkat çekmek istiyoruz. Sıfır karbon salınımlı, tam elektrikli ve çevre dostu araçlar üreterek, gelecek sağlıklı bir dünya için biz de adım atma gayesindeyiz. 5 Haziran Çevre günü vesilesiyle daha da bilinçlenmek ve bilinçlendirmek, doğaya olan duyarlılığı arttırmak istiyoruz. Solaris ekibinin genç üyeleri olarak biz, dünya için yapabileceğimiz çok daha fazla iyilik olduğunun bilincindeyiz. Canlılar yok olmasın, doğamız kirlenmesin, oksijenimiz hiç bitmesin diye bilinçli davranmaya ve gördüğümüz her bilinçsiz davranışa karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Tüm bu çabalarımızı gören ve aynı amaç uğrunda mücadele eden değerli sponsorumuz AGED Atık Kağıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği’ne, dünya için verdikleri bu savaştan dolayı minnet duyuyoruz. Ekibimizin emeklerini ve çabasını görerek Solaris-AGED ortaklığına imza attıkları için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hem dünyamıza ufak da olsa bir fayda sağlaması, hem de değerli sponsorumuz AGED Atık Kağıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği’nin ekibimize sağladığı desteklere teşekkür etmek için; Solaris Güneş Arabaları Ekibi’nden, AGED Atık Kağıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği adına, Gaziantep Kavşak Hatıra Ormanı’na 3 adet fidan bağışladık. Umuyoruz ki; bu tür adımlar ile, gelecek güzel yarınları hep birlikte inşa edeceğiz. Daha temiz bir çevre ve daha güzel bir gelecek için; Solaris, AGED ve tüm gönüllülerle birlikte, nice yarınlara!

Categories: Sponsorship