Aylık Bülten – Mart 2022

Merhabalar,

Solaris Güneş Arabaları Ekibi’nde, geçtiğimiz ay öne çıkan gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Bu ayki yazımızda öne çıkan gelişmelerin başlıkları, şu şekildedir:

  • Mekanik alt grup çalışmaları
  • Elektronik alt grup çalışmaları

MEKANİK ALT GRUP

ÜRETİM EKİBİ

Mekanik alt grup; üretim ekibimiz tarafından Olgun Çelik firmasında kompozit levha üretimi gerçekleştirildi. Kompozit üretimi için prepreg kumaş, core malzeme olarak köpük ve levhaya yalıtkan özellik kazandırmak için cam keçe kullanıldı. Üretilen levha uygun ölçülerde su jeti ile kesildikten sonra S11 aracımız için yeni batarya kutusu yapımında kullanılacak.

FREN EKİBİ

Mekanik alt grup; fren ekibi tarafından fren kaliperini askı kollarına bağlamak için kullanılan fren adaptörü tasarımı yapıldı. Fren adaptörü alüminyum malzemeden üretilerek S11 aracının arka fren sisteminde kullanılacak.

ASKI-YÖNLENDİRME-SÜSPANSİYON EKİBİ

Mekanik alt grup; askı, yönlendirme ve süspansiyon çalışma ekibimiz S11 aracının rot-balans ayarının yapılmasında kullanılmak üzere taşınabilir bir sistem tasarladı. Tasarlanan sistem sigma profiller kullanılarak üretildi. Askı, yönlendirme ve süspansiyon çalışma ekibimiz S11 aracının porya tasarımının revize işlemlerine başladı.

AERODİNAMİK EKİBİ

Mekanik alt grup; aerodinamik çalışma ekibi S11 aracının üst gövdesinde bulunan güneş panellerinin güneş ışınlarından daha fazla faydalanabilmesi için açma-kapatma sistemi tasarımına başladı. Açma-kapatma sistemiyle üst gövde istenilen açıda durdurularak güneş ışınlarının paneller üzerine doksan derecelik açıyla düşmesi sağlanacak.

ELEKTRONİK ALT GRUP

BMS EKİBİ

Elektronik alt grubu, BMS ekibimiz yeni kart tasarımını tamamladı. Tasarımına geçtiğimiz dönem başlanılan BMS Ver3.0 kartımızın tasarımı tamamlandı. Yeni tasarlanan kartımıza; izole Can-Bus haberleşmesi, dahili SoC entegresi gibi birçok yeni özellik eklenmiştir. En az üç pil ile çalışabilen ve 12 pile kadar destekleyen kartımızı tasarlayan BMS ekibimiz yazılım çalışmalarına hızla devam etmektedir.

SoC EKİBİ

Elektronik ekibimizin son çalışmalarından bir tanesi de SoC(şarj durumu) hesaplaması oldu. Kurulan devre ve alınan verilerin analizi ile SoC(şarj durumu) hesaplamaları yapıldı. Böylece kullandığımız pillerin kapasiteleri ve şarj durumları güncel olarak hesaplanabilir hale getirildi.

Categories: Other