Merhabalar,

Solaris Güneş Arabaları Ekibi olarak eylül ayında katılmayı hedeflediğimiz European Solar Challenge ve Italian Solar Challenge yarışlarına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz ay öne çıkan gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Bu ayki yazımızda öne çıkan gelişmelerin başlıkları, şu şekildedir:

  • Mekanik alt grup çalışmaları
  • Elektronik alt grup çalışmaları

 

MEKANİK ALT GRUP

AERODİNAMİ EKİBİ

 Açma kapama sisteminde destek elemanları revize edildi ve montaj tamamlandı. Montaja hacim verildi. Üst kabuğa eklenecek olan balsa malzemenin ölçüleri belirlendi ve raporu diğer alt gruplarla paylaşılmak üzere çıkarıldı. Önümüzdeki çalışmalarda crash test ve basma çekme testlerine başlanılacak.


FREN EKİBİ

 Master Cylinder ve ikinci fren sistemi için AR-GE çalışmalarını bitirdi. S11 için el freni hazırlandı, montaj bekliyor. Bu ay yapılan testlerde S11 ve S10’un frenleri başarılı oldu.


ASKI-YÖNLENDİRME-SÜSPANSİYON EKİBİ

S11 aracında son zamanlarda yaşanan balans sorunu giderildi S10 aracının sağ arka poryadaki problem düzelti.


ÜRETİM EKİBİ

Açma kapatma sisteminin yapıştırıcı ve dolgu malzemesi için araştırma yapıldı. Çeşitli malzemeler ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ediyor

ELEKTRONİK ALT GRUP

TELEMETRİ EKİBİ

Baskıdan gelen ve dizgileri yapılan telemetri kartlarının ilk testleri tamamlandı ve sorunsuz bir şekilde kullanıma hazır hale getirildi. Yeni tasarlanan telemetri ara yüzü ve telemetri kartının, sürüş testlerinde yarışa yönelik kullanımları test edilmekte olup, gerekli optimizasyonu yapılmaya başlandı.


BMS EKİBİ

Dizgi işlemleri tamamlanan BMS kartının yazılım işlemleri bitmeye yaklaşırken ilk testlerden başarılı sonuçlar alındı.


MPPT EKİBİ

Smart Solar firması ile yürüttüğümüz üniversite sanayi iş birliği kapsamında, güneş enerjili sokak lambaları için tasarlanan 4 kanallı MPPT tasarımının son aşamasına geçildi. İlk prototip baskıları alınarak gerekli revizeler tamamlandı, kart son hali için baskıya gönderildi.

Categories: Blogs