Merhabalar,

Solaris Güneş Arabaları Ekibi’nde, geçtiğimiz ay öne çıkan gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Bu ayki yazımızda öne çıkan gelişmelerin başlıkları, şu şekildedir:

  • Mekanik alt grup çalışmaları
  • Elektronik alt grup çalışmaları

MEKANİK ALT GRUP

Mekanik alt grup; iş güvenliği ekipmanları temin edildi. Fren ekibiyle beraber taşıma kutusu üzerinde çalışılıyor.

ASKI-YÖNLENDİRME-SÜSPANSİYON EKİBİ

Askı-Yönlendirme-Süspansiyon ekibi, S10’un ön askı güçlendirilmesi üretim ekibinin yardımıyla tamamladı, güçlendirme alüminyum plaka ve kalın el reçinesi ile gerçekleştirildi. S10 porya çalışmalarına Ansys ve Solidworks üzerinden devam ediyor.

FREN EKİBİ

Fren ekibi, S10 üzerinde hava alınması gerçekleştirdi. Fren plakası kesilip üzerine elcikler için delik açılıp monte edildi. Fren hortumlarının birleştirilmesi için kruva temin edildi. Regülasyonların istediği kriterlere göre S10’un fren sistemi tamamlandı. S10’un fren raporu hazırlandı.

AERODİNAMİK EKİBİ

Aerodinamik ekibi, S11’in açma kapama sisteminin tasarımını bitirdi. Ansys üzerinden aracın yapı malzemesi tanımlanıp statik analizi yapıldı. Braket revizesi Solidworks üzerinden yapıldı.

ELEKTRONİK ALT GRUP

TELEMETRİ EKİBİ

Telemetri ekibi, telemetri kartı revize işlemini tamamladı. Geçen sene aktif olarak kullandığımız kartımıza; izole CAN-Bus haberleşmesi eklendi, kart boyutu küçültüldü ve entegre ısınmalarına karşı önlemler alındı. Telemetri ekibi yazılım üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarına devam ediyor.

MOTOR-MOTOR SÜRÜCÜ EKİBİ

Motor sürücü ekibi, yeni kart tasarımını tamamladı. Altium programı kullanılarak ve layout problemleri dikkate alınarak tasarlanan yeni kartımızda, izole gate driver ve izole voltaj dönüştürücüler kullanıldı. Yeni kartımızda kullanılan mosfetler unipolar yerine bipolar olarak sürüldü. Böylece self turn-on problemine karşı önlem alındı.

Categories: Blogs