Aylık Bülten – Mart 2021

Merhabalar,

Solaris Güneş Arabaları Ekibi’nde, geçtiğimiz ay öne çıkan gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.


Bu ayki yazımızda öne çıkan gelişmelerin başlıkları, şu şekildedir:

 • Ekibimizin eski kadın pilotu Gözde Döven’in 2009 yılındaki Solaris ile ilgili yazısı.
 • Elektronik alt grup çalışmaları
 • Mekanik alt grup çalışmaları
 • Sponsorluk güncellemeleri
 • Medya güncellemeleri
 • Sponsor tanıtımları
  • Gökbora Nakliyat
  • Cevher Jant Sanayii A.Ş.
  • Ar-Can Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ekibimizin Eski Kadın Pilotu Gözde Hanım’ın 2009 Yılındaki Yazısı “Bir Yol Hikayesi”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü videomuzda yer alan Solaris Güneş Arabaları Ekibi’nin eski kadın pilotu Gözde Döven’i tanıtmak isteriz.

 Gözde Döven; Birleşik Krallık Midlands bölgesinde bulunmaktadır ve Gebze Teknik Üniversitesi İşletme doktora tez aşamasında öğrenim görmektedir. Onun ekibimizde pilot olma yolculuğu ve sıra dışı hikayesi şu şekildedir:

Gözde Döven; Dokuz Eylül Üniversitesi maden mühendisliği bölümünde birinci sınıftayken, yapımına başlanan güneş arabası için pilot aradıklarını duyduğunda ekiple irtibata geçti ve pilotluk amacına ilk adımı attı. 2007 yılında Ankara’da düzenlenen Formula G yarışında ikinci güneş arabamızı kullanarak araç Başkent Kupası birincilik ödülünü almış, arabamızın lakabı ise “Efsane” olmuştu. 2008 Formula G yarışında yapılan Bam Teli programı röportajında ekibimizin yaşadığı problemlere rağmen kazandığı başarıları anlatınca Bam Teli programı özellikle ekibin yaşadığı sorunları konu olarak işledi. Bu programı izleyen Nuh Grubu Yönetim Kurulu başkanı ve CEO’su Sn. Atalay Şahinoğlu arayarak ekibi davet etti. Görüşmelerin sonunda Nuh Grubu şirketlerinden Nuh Enerji Elektrik AŞ, ekibimizin ana sponsoru oldu. Ayrıca bu projedeki başarısıyla ve temaslarındaki girişimciliğiyle şirket yöneticilerinin beğenisini kazanması Gözde Döven’in Nuh Çimento’da çalışmaya başladı.

Elektronik Alt Grup Çalışmaları

 • MPPT kartlarını daha güvenli hale getirmek adına yazılımda güncellemeler yapıldı.
 • Telemetri için geliştirilen yeni yazılım araç üzerindeki sistemlere göre optimize ediliyor.
 • Akım modülü kartının hassasiyetini artırmak adına yazılımsal ve donanımsal filtrelemeler yapıldı.

Mekanik Alt Grup Çalışmaları

 • Aracın kompozit üretimi tamamlandı.
 • Mekanik sistemleri endüstriden sponsorlarımız ile geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.

Sponsorluk Güncellemeleri

Rektör Ziyareti
Rektör Ziyareti
Dekan Ziyareti
Ar-Can Ziyareti
Uniteks Ziyareti
Uniteks Ziyareti

 • Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar ile görüşme sağlandı.
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Hüseyin Avni Egeli ile görüşme sağlandı.
 • Ar-Can Makina’dan Can İnam ziyaret edilerek, ekibin yeni dönem planları aktarıldı.
 • Uniteks şirket ziyareti yapıldı, kıyafet tasarımları üzerine toplantı yapıldı.
 • 2020 dönemi Platin Sponsorumuz Gökbora Nakliyat ile, 2021 dönemi sponsorluğu için anlaşma sağlandı.

Medya Güncellemeleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Paylaşımımız
 • Native Collective ile çekim yapıldı.
 • 8 Mart Kadınlar günü videosu hazırlandı.

Sponsor Tanıtımları

Bu ay sizinle üç kıymetli sponsorumuzu tanıştırmak isteriz.

GÖKBORA NAKLİYAT

Avrupa’nın her yerinde Türkiye’yi temsil eden uluslararası bir lojistik şirketi olan Gökbora Nakliyat, globalleşen yapısıyla sektöründe öncü ve örnek olmuştur.  1983 yılından beri hizmet veren şirket, yenilikçi ve gelişimci kimliğiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

2020 yılında Gökbora Nakliyat ile yollarımızın kesişmesiyle, güzel işlere birlikte imza atmak üzere yola çıktık. Her anımızda yanımızda olan ve hızlı çözümler yaratarak itinalı operasyon planlamaları yapan Gökbora Nakliyat’a, ekibimize sağladıkları lojistik desteği sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

CEVHER JANT SANAYİİ A.Ş.

Otomotiv sektöründe kurumsal ve uluslararası tedarikçi olma vizyonları doğrultusunda tüm süreçlerini müşteri memnuniyetine göre hizalayan ve sürekli iyileştirme yaparak en yüksek kalitede ürünler sunan Cevher; önde gelen otomotiv üreticilerine düşük basınçlı döküm yöntemi ile farklı ebat, renk ve yüzey kaplama seçeneklerinde alüminyum alaşımlı jantlar üretmektedir.

Solaris ailesinden bir parça olduklarını her zaman bize hissettiren, yarış anında dahi bizlerle birlikte heyecanımızı paylaşan Platin Sponsorumuz Cevher Jant’a ekibimize olan ilgileri, nazik tutumları ve sağladıkları tüm destekler için çok teşekkür ederiz.

AR-CAN MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş

1983 yılında kurulan Ar-Can Makina 1994 yılında ilk ihracatını gerçekleştirmiştir. 1998 yılına kadar makine ekipman yatırımını tamamlayan firma, bu tarihten sonra teknolojik yatırımlara ağırlık vermiştir. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın belirli şartları yerine getiren firmalara verdiği AR-GE desteğini de alan Ar-Can, bugün CNC tezgâhları ile yaptığı hatasız üretimlerini 5 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihraç eden bir marka haline gelmiştir.

Uzun yıllardır yanımızda olan ve ekibimize destek sağlayan Ar-can Makina’ya, tüm destekleri için çok teşekkür ederiz. Yarış hazırlık sürecinde, araç üretiminde, yarış anında, ihtiyacımız olan her anda yanımızda oldukları için başta Can İnam olmak üzere Ar-Can ailesine sonsuz minnetlerimizi sunarız.

Categories: Blogs